Zwyrodnienie plamki żółtej – przyczyny, symptomy i ceny leczenia

Zwyrodnienie plamki żółtej, zwane również „AMD” jest schorzeniem siatkówkowym związanym z wiekiem, powodującym stratę spostrzegania centralnego. Stanowi główną przyczynę zgorszenia się ostrości widzenia u osób po 50 roku życia w państwach dobrze rozwiniętych. Plamka żółta odpowiada za nasze widzenie centralne. Za pomocą jej działania wykonalne jest czytanie, rozróżnianie twarzy, obserwowanie telewizji i jazda samochodem. Dzięki niej rozróżniamy też barwy.

plamka żółta - leczenie

Autor: Michael (a.k.a. moik) McCullough
Źródło: http://www.flickr.com
Zwyrodnienie plamki żółtej prowadzi do pogorszenia wzroku, a nieraz do gruntownej utraty spostrzegania centralnego – ograniczając, a czasami uniemożliwiając sprawowanie codziennych prac. Schorzenie znamionuje się leniwym i bezbolesnym postępem. Natomiast w niektórych przypadkach AMD może rozwijać się w mgnieniu oka, skutkując nieodrwacalną utratą wzroku w wybitnie krótkim czasie. Statystyczne przejawy to wykrzywienia w widzeniu linii prostych, niewyraźne i mniej ostre widzenie centralne, jasna lub ponura plama w środkowym polu widzenia, zdeformowanie obserwowanych obiektów, kolory wydają się być bledsze i skromniej wysycone. Powinno się zdać sobie sprawę, jak sporą funkcję odgrywa plamka żółta – leczenie jej chorób jest nadzwyczaj istotne. Zwyrodnienie plamki żółtej jest drastycznie związane z wiekiem. Symptomy pojawiają się najczęściej po 50. roku życia, aczkolwiek są one wynikiem przemian, jakie występowały w ciele sporo wcześniej, pod wpływem różnych elementów.

Jeśli chcesz zbadać niniejszą problematykę bardziej, kliknij ten link, ponieważ znajdziesz więcej porad w witrynie (https://ratynscystomatologia.pl/leczenie-prochnicy-bez-borowania-czy-to-mozliwe/), którą Ci proponujemy.

Na występowanie AMD może mieć wpływ m.in. zbytnia ekspozycja na światło UV i silny poblask widzialny oraz długookresowe i regularne obcowanie w pozornym oświetleniu. Niebezpieczeństwo zachorowania na AMD jest kilka razy wyższe u palaczy tytoniu. Jeśli chodzi o leczenie – w pierwszej kolejności prowadzona jest ocena polegająca na wykonaniu poprawnych badań, w tym badań OCT. Do uzdrawiania użytkuje się medykamenty hamujące powstawanie chorobliwych naczyń krwionośnych. Poniektóre środki są wstrzykiwane prosto do wnętrza oka. Terapia obejmuje parę zastrzyków, jakie serwowane są w wyznaczonych odstępach czasowych. O dozie i częstości iniekcji doszklistkowych decyduje lekarz po badaniu okulistycznym i przeprowadzeniu OCT i angiografii fluoresceinowej. Leczenie to ułatwia zahamować postęp schorzenia, a u większości pacjentów poprawić ostrość wzroku.

oko

Autor: Victoria Ford
Źródło: http://www.flickr.com
Trzeba zdać sobie sprawę z tego, jak istotną rolę w powszednim życiu odgrywa plamka żółta – leczenie urazu jest nadzwyczaj istotne. Wartości zabiegów nie są tanie, nieraz dochodzą nawet do kilku tysięcy złotych, natomiast korzyści są o dużo cenniejsze – .