Zakupoholizm sposobem na zły dzień?

Chorobliwe zakupy mają z reguły miłe skutki: nowe sukienki i sweterki. To niestety łączy się z pustym portfelem, a nawet z trudną przyjaźnią z kredytem. Trzeba się z tego wyleczyć, bo to rzeczywiście groźna przypadłość.

zakupy

Autor: Vanguard PR
Źródło: Vanguard PR

Szpilki na poprawę humoru to dosyć zwyczajne kobiece zachowanie. Jednak psychiatra – szczegóły tu… – nazwałby to objawem oniomanii. To nic dziwnego, że kupowanie ubrań i pożądliwe spojrzenia na sukienki damskie niosą ze sobą przyjemność. Kłopot rzeczywiście pojawia się, gdy rzeczy zaczynają się mocno komplikować.

Uzależnienie od zakupów lubią przede wszystkim moment kupowania, a to, co zdobywają nie jest istotne. Kupują nie tylko dla siebie, często mamom-zakupoholiczkom największą przyjemność może sprawić odzież dziecięca. Kupują bez ograniczeń bluzki, sukienki, spodenki dla swoich córeczek. Zakupy dla siebie z kolei często robią bezmyślnie, dla idei, później wrzucając je na dno szafy.

Antydepresant?

Uzależnienie od zakupów jest dosyć świeżą chorobą i przede wszystkim dotyka kobiety, zwłaszcza te, mające skłonność do depresji. Wizyta w galerii jest pewnego rodzaju lekarstwem na żale i jedynym sposobem relaksu. Trudności wywołane nieustającym zakupami leczą np. nowe sandały damskie albo droga spódnica. Zakupy są konieczne, żeby przetrwać.

Zakupy

Autor: iStock
Źródło: iStock

Długi, kłamstwa…

Niektórzy biorą poważnie tej choroby, podejrzewając, że to element wspólny kobiet. Jednak z pozoru nieistotne zachowania mogą przypominać jak przykładowo narkomania. Nałóg może powodować, że kobiety wpadają w coraz większe długi, dlatego że zakupy wymuszają pożyczki. Tają też swoje wyjścia do galerii i zakupy. To natomiast jest związane z pogłębianiem się depresji. Terapia u psychiatry jest nieuniknione.

Mężczyźni też się uzależniają

Płeć męska jest mniej wrażliwa na kupowanie, ale niedostatecznie. Mężczyźni kupują obsesyjnie odzież i buty męskie, ale częściej mogą się uzależnić od sprzętów elektronicznych i dodatkowych akcesoriów, a także elementy samochodowe. To oczywiście jest uzależnione od możliwości finansowych, ale mogą zdarzyć się też przykłady nałogowego kupowania kolejnych samochodów. Mężczyzna zakupoholik też wymaga terapii.