Jak dbać o dojrzałą cerę?

Już po czterdziestym roku życia u pań zaczyna spadać ilość hormonów, zwłaszcza estrogenu. Nie pozostaje to bez wpływu na naszą skórę. Toteż wymaga ona trochę innego traktowania. W okresie poprzedzającym menopauzę, w okresie jej trwania oraz po jej zakończeniu obniżony poziom estrogenów jest przyczyną pojawiania się różnych symptomów starzenia się skóry, nazywanych starzeniem hormonalnym. W wyniku obniżenia poziomu estrogenów następuje zanik włókien kolagenowych odpowiadających za gibkość jak też odpowiednie naprężenie skóry.

zdrowa skóra

Autor: Audrey Xavier Brulu
Źródło: http://www.flickr.com
Zachodzi też zmniejszenie liczby glikozaminoglikanów. Dochodzi do ścieńczenia naskórka. Zanikowi ulega również tkanka podskórna. Na skutek tychże procesów cera traci zwartość i giętkość, zwiększają się zmarszczki powstałe w skutek normalnego procesu starzenia się. Wygląd skóry pogarsza też strata poprawnego nawilżenia spowodowana zmniejszająca się liczbą związków tłuszczowych. Zbyt mała ilość lipidów w naskórku sprawia, że woda paruje, a obniżona zawartość kwasu hialuronowego posiadającego zdolność wiązania jej jeszcze bardziej zwiększa suchość (płatki pod oczy).

Poza tym u osób, jakie nie używały stosownej osłony przeciwsłonecznej, na skórze pojawić się mogą przeróżne przebarwienia. Pomocna w walce z tymi zmianami może być hormonalna terapia zastępcza, jakiej rozpoczęcie należy skonsultować z medykiem. Hormonalna kuracja zastępcza nie uwalnia jednak z obowiązku należytej pielęgnacji skóry.

Jeżeli dokładnie pragniesz poznać informacje na omawiany wątek, to obowiązkowo wejdź na proponowany serwis. W tamtym miejscu są ciekawe wiadomości, które zostaną Ci w głowie na długo.

Przede wszystkim potrzebny jest dobry wybór kremu. Obowiązkowo w kosmetyczce powinny się znaleźć krem przeciwzmarszczkowy a także płatki pod oczy (krem na zmarszczki). Kosmetyki dla kobiet dojrzałych będą niestety drogie, jednakże za to najbardziej obfite w aktywne składniki. Więcej: wejdź tutaj

Krem taki poza tym, że powinien być odżywczy, by polepszyć barierę lipidową wiążącą w skórze wodę, powinien także zawierać konieczne skórze składniki. Najlepiej byłoby dostarczać w kremie kolagen będący rodzajem białka, z którego między innymi zbudowana jest skóra. Są też substancje sprzyjające wytwórczości kolagenu przez nasz organizm, dla przykładu witamina C. Dostarczenie tych substancji aktywizuje syntezę kolagenu. Krem taki musimy wklepać w skórę twarzy i szyi i dekoltu. Takie kremy nabędziemy w drogeriach oraz dobrych aptekach.