Słowo o zastosowaniach świetnie znanej nam soli, która przeszła już dawno do historii nie tylko jako dodatek do potraw

Najczęściej używaną w kuchni przyprawą jest sól. Tylko garstka kobiet będzie w stanie całkowicie zrezygnować z solenia, chociaż nadużywanie tzw. białego złota grozi nadciśnieniem. Ludzkość znalazła dużo zastosowań dla soli – przed stuleciami, gdy nie było lodówek w powszechnym użyciu, mięso konserwowano posypując porcje białym proszkiem.

słoiczek soli do kąpieli

Autor: Tyrone Adams
Źródło: http://www.flickr.com
Niektórzy usiłują czyścić nim plamy na strojach lub pozbywają się cząstek zapieczonych ciast w piekarniku. Poradniki naszych antenatek słyną z tego rodzaju porad, a przedstawicielki młodego pokolenia, kiedy chemiczne środki czystości nie działają, chętnie stosują się do wydrukowanych tam porad.Polskim potentatem solnym pozostaje województwo małopolskie, a konkretniej okolice grodu Kraka. Bochnia i pobliska Wieliczka to dwa miasta, do których przyjeżdżają urlopowicze z niemalże całego globu. Oczywiście największą rozrywką bywa przemierzanie podziemnych ścieżek turystycznych, lecz cóż szkodzi przy okazji kupić pamiątki. Jedną z nich może być np. sól bocheńska opakowana w eleganckie puzderko. Wymieniony produkt może nawet stać się świetnym upominkiem dla najbliższej sercu trzydziestolatki. W końcu nie zapominajmy, że sól z Bochni bądź Wieliczki w jakimkolwiek przypadku nie musi nam służyć jedynie do przygotowywania dań na obiad. Na rynku można nabyć specjalny gatunek soli do kąpieli, a taka kąpiel solankowa w prywatnej wannie może być źródłem wypoczynku po całym dniu pracy i rewelacyjnym pomysłem na miłe spędzenie zimowego wieczoru.

sól i pieprz na blacie szafy

Autor: Guilhem Vellut
Źródło: http://www.flickr.com
Zdrowotne właściwości wód solankowych, a także siarczkowych i pozostałych, zostały odkryte już dosyć dawno. Powstała nawet nowa dyscyplina nauki, czyli wodolecznictwo, a w naszym kraju największe zasługi trzeba przypisać J. Dietlowi. A kąpiel solankowa z prawdziwego zdarzenia, czyli ta, której się zażywa w ośrodkach rehabilitacyjnych przynosi organizmowi szereg korzyści. Przede wszystkim mają one pozytywnie wpływać na odporność i stan naskórka. Jednakże nie są one przeznaczone dla każdego. Przeciwwskazaniem mogą być choroby układu sercowo-naczyniowego, więc tacy rekonwalescencji mogą się jedynie zadowolić możliwym moczeniem stóp w domowej miseczce. A do takiej czynności sól bocheńska będzie nadawać się naprawdę idealnie, a tak nieskomplikowany zabieg można rekomendować wszystkim tym, którzy dużo spacerują.