Który lekarz jest godny zaufania?

Szczepienie przeciwko grypie

Autor: Bird&Co.
Źródło: Bird&Co.
Razem z polepszeniem warunków życia w Polsce rosną też oczekiwania klientów. Można zauważyć to nie tylko w odniesieniu do zakupów lepszych jakościowo towarów czy przykładaniu większej uwagi do jakości usług. Oczekujemy również wyższego poziomu usług oferowanych przez instytucje państwowe, w tym zwłaszcza opiekę zdrowotną. Jednak jak ocenić jakość pracy lekarzy czy warunki w szpitalu, z którym nie mamy doświadczeń?

Na ocenę jakości usługi ma wpływ kilka czynników, z których większość jest bardzo subiektywna. Każdy trochę w inny sposób odbiera zachowanie innej osoby, posiada inne wymagania odnośnie efektów czy przebiegu terapii.

Jeśli szukasz fascynujących informacji na omawiany temat, to uważnie przeanalizuj pomocny tekst (https://magicplay.eu/?en_for-kids,24), który zawiera warte uwagi informacje.

Różnorodność w interpretacji jakości usługi terapii sprawia, że raczej ciężko jednoznacznie ją ocenić. Pomocne są możliwe do obiektywnej oceny elementy jak doświadczenie doktora czy skuteczność w określaniu dolegliwości i dobieraniu leków. Idealne byłoby posiadanie zarówno wyników oceny obiektywnej jak i poszczególnych opinii pacjentów, tylko skąd je wziąć?.

Kilka lat temu głównym źródłem wiadomości na temat poziomu opieki zdrowotnej w konkretnym miejscu byli przyjaciele i rodzina. Można było zdobyć komentarz na przykład od przyjaciółki z Krakowa: „Jeśli potrzebny Ci ginekolog warszawa jest najlepszym miastem, w którym warto go szukać!”. Jednak tego typu danych z najbliższego otoczenia było mało i co gorsze często okazywały się sprzeczne ze sobą.

Problem ten zmniejszył się, gdy w naszym poszukiwaniu najlepszych ofert skierowaliśmy uwagę w stronę Internetu. Wystarczyło wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło „ ginekolog Kraków” i za moment otrzymywaliśmy ogromne ilości powiązanych treści. Tu również napotkaliśmy poważny problem – nadmiar informacji. Sprawdzenie licznych stron z pojedynczymi opiniami byłoby bardzo czasochłonne oraz dosyć trudne.

Jak wiadomo „potrzeba matką wynalazku” i tak z czasem stworzono internetowe rankingi lekarzy. Szukając np. „ginekolog Szczecin” mamy szansę znaleźć jeden ze wspomnianych rankingów, które w jasnej formie prezentują średnią ocenę wielu pacjentów oraz ich prywatne opinie na temat określonego lekarza. Na najpraktyczniejszych rankingach można znaleźć nie tylko całościowe oceny, ale również za istotne elementy składające się na wizytę bądź przebieg leczenia. Możliwość wyszukiwania na przykład według specjalizacji czy lokalizacji jest również wyjątkowo praktyczna.

Wiemy już gdzie szukać informacji na temat rzeczywistej jakości potrzebnych nam usług (bo przecież podobne rankingi powstają nie tylko dla lekarzy). Pozostaje mieć nadzieję, że popularność jaką dają najwyższe miejsca zajmowane w rankingach wpłynie zachęcająco na poprawę jakości reszty ofert.

Dodatkowe informacje oraz przykład rankingu mogą Państwo znaleźć na stronie .