Robótki ręczne kiedyś i obecnie

Jeszcze nie tak dawno temu w szkołach uczono dziewczynki robótek ręcznych. Był to przedmiot stały w procesie nauczania, dzięki czemu panie były w stanie w późniejszym czasie wykonywać rozmaite czynności mające związek z szyciem. Zresztą przez długi czas robótki ręczne były najczęstszym sposobem spędzania wolnego czasu przez panie. Było to na pewno niezwykle korzystne.

brązowe wełniane rękawiczki

Autor: Roland Tanglao
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie bowiem robótki tego typu są zapomniane w dobie urządzeń do szycia niewymagających nawet ingerencji człowieka. Można zaobserwować, że coraz więcej ludzi obecnie nie umie przyszyć oderwanego guzika. Proste, niegdyś tak popularne zadania są w stanie obecnie wykonać tylko niektórzy. Z drugiej strony jednak można zauważyć swego rodzaju renesans robótek ręcznych, na przykład używania szydełka.

Wejdź na naszą stronę. Znajdziesz tam zawsze wyłącznie bieżący tekst (http://www.prozoo.pl/sklep/psy/ciastka-dla-psa/). Rzetelne wiadomości na pewno Ci się spodobają.

Już nie tylko starsze panie sprzedające na ulicy czapki ręcznie robione (czapki ręcznie robione – i maskotki z włóczki widuje się z szydełkiem w ręku. To, co jeszcze niedawno uznawano za przeżytek, powoli znów staje się popularne.

HaftowanieHaft jest sposobem na ozdabianie tkanin z użyciem charakterystycznych grubszych nici. Osoba wprawiona w tej sztuce potrafi otrzymać w zasadzie każdy możliwy wzór, od nieskomplikowanych motywów geometrycznych, aż po skomplikowane elementy roślinne i zwierzęta. Haft kojarzony jest głównie z różnorodnymi serwetkami, tą metodą można jednak otrzymać znacznie więcej. Przykładem mogą być zegary. Stworzenie ozdobnego motywu zegara bywa czasochłonne i możliwe do stworzenia jedynie przez doświadczoną osobę, lecz po dołączeniu wskazówek i zegarowego mechanizmu efekt często okazuje się wart poświęconego czasu. Takie elementy są doskonałą ozdobą mieszkania.

Robótki na drutach
Jedną z najbardziej popularnych robótek ręcznych są te z użyciem drutów. Standardowa czynność tego rodzaju opiera się na tworzeniu prostego fragmentu materiału, przykładowo szalika na zimę, z wykorzystaniem dwóch drutów. Bardziej skomplikowane formy wymagają wykorzystania większej liczby drutów. Na przykład do wykonania produktów takich jak rękawiczki (info na czy skarpetki włóczkowe potrzeba aż pięciu małych drutów. Robótka na drutach ogólnie nie jest trudnym zadaniem. Najbardziej istotne jest opanowanie zasadniczych ruchów, a później wytrenowanie ich.