Potrzebny lekarz?

Kobieta u lekarza

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Razem z polepszeniem warunków życia w Polsce rosną też wymagania Polaków. Można zauważyć to nie tylko w odniesieniu do zakupów lepszych jakościowo produktów lub przykładaniu większej uwagi do jakości usług. Wymagamy też wyższego poziomu usług realizowanych przez instytucje państwowe, w tym przede wszystkim opiekę zdrowotną. Jednak w jaki sposób ocenić jakość pracy lekarzy czy warunki w szpitalu, którego nie znamy?

Na ocenę jakości usługi ma wpływ wiele czynników, z których część jest zdecydowanie subiektywna. Każdy trochę inaczej postrzega zachowanie drugiej osoby, ma inne wymagania co do efektów czy warunków leczenia. Różnorodność w interpretacji jakości usługi leczenia sprawia, że nie łatwo jednoznacznie ją ocenić. Pomocne są możliwe do obiektywnej oceny elementy jak doświadczenie lekarza lub trafność w określaniu choroby i wybieraniu leków. Idealne byłoby zdobycie tak wyników oceny obiektywnej jak i poszczególnych recenzji pacjentów, ale skąd je wziąć?.

Kiedyś głównym źródłem wiadomości o poziomie opieki zdrowotnej w danym miejscu byli przyjaciele i rodzina. Łatwo było usłyszeć na przykład od cioci z Krakowa: „Jeśli potrzebny Ci psycholog Warszawa jest najlepszym miastem, w którym warto go szukać!”.ciąg dalszy rehabilitacja rehabilitacjaJednak takich danych z najbliższego otoczenia było mało i co gorsze nieraz okazywały się bardzo zróżnicowane.

Rozwiązanie problemu przybliżyło się, kiedy przy próbach znalezienia najlepszych ofert skierowaliśmy zainteresowanie w stronę Internetu. Mogliśmy wpisać w okienko wyszukiwarki hasło „ ginekolog Warszawa” i momentalnie dostawaliśmy duże ilości powiązanych wyników. W tym przypadku również pojawił się poważny problem – nadmiar informacji. Sprawdzenie kolejnych stron z pojedynczymi opiniami wymagałoby mnóstwa czasu i byłoby raczej trudne.

W myśl powiedzenia „potrzeba matką wynalazku” powstały internetowe rankingi lekarzy.

Kliknij ten link oraz zobacz w treści (https://www.reha-kompleks.pl/rehabilitacja-urologiczna-ginekologiczna/) znajdujący się w tamtym miejscu artykuł. Są tam inne tego rodzaju materiały. One też prezentują taką kwestię.

Szukając np. „ginekolog Wrocław” mamy szansę znaleźć jeden z takich rankingów, które w jasnej formie prezentują średnią ocenę wielu pacjentów oraz ich osobiste opinie na temat określonego lekarza. W tych najlepszych rankingach można znaleźć nie tylko całościowe oceny, ale też za poszczególne elementy składające się na wizytę lub przebieg leczenia. Opcja wyszukiwania między innymi zgodnie ze specjalizacją bądź lokalizacją jest też wyjątkowo wygodna.

Wiemy już skąd czerpać informacje na temat rzeczywistej jakości poszukiwanych przez nas usług (bo przecież analogiczne rankingi tworzone są również dla innych usługodawców). Pozostaje mieć nadzieję, że popularność jaką dają najwyższe miejsca zajmowane w rankingach wpłynie zachęcająco na poprawę jakości innych ofert.

Więcej informacji i przykład rankingu dostępny na przykład na stronie