Otyłość chorobą współczesnych czasów – z jakiego powodu koniecznie należy obecnie walczyć z tym zjawiskiem?

Otyłość oraz nadwaga to współcześnie dość niebezpieczny problem, który dotyka zazwyczaj społeczeństw rozwiniętych. Niestety, nadmiar tkanki tłuszczowej jest źle odbierany nie tylko ze względu na rozpowszechniony kult szczupłej oraz wysportowanej sylwetki. Z nadliczbowymi kilogramami idą w parze liczne schorzenia, jak cukrzyca, problemy ze stawami czy niebezpieczeństwo zawału serca.

moda

Autor: MKM
Z tego powodu, walka z otyłością ma obecnie duże znaczenie. Nie jest to jednakowoż łatwa batalia i wiele osób ją przegrywa.
Otyłość pojmowana jest jako uzależnienie od jedzenia, które powinno się leczyć identycznie jak uzależnienie od hazardu bądź alkoholu. Na świecie pracują specjalne ośrodki, które zajmują się prowadzeniem terapii, połączonych z aktywnością fizyczną i rozsądną dietą. Schudnięcie nie jest jednakże łatwe, gdyż każdego dnia człowiek jest wystawiony na dużo pokus, chociażby w czasie zakupów w sklepie. Wszędobylskie przekąski zawierające ogromne ilości cukru, jedzenie fast foodów czy omijanie posiłków na rzecz nocnego obżarstwa to tylko nieliczne przyczyny otyłości. Dzisiejszy tryb życia sprawia, że coraz więcej osób na Zachodzie musi zacząć walkę o własne zdrowie i zrzucenie dodatkowych kilogramów. Przykładem, który wskazuje na skalę zjawiska jest fakt, że sklepy wprowadzają do swojego asortymentu ubrania xxl, gdyż takie jest zapotrzebowanie grupy docelowej. Obecnie także lubiane sieciówki posiadają w ofercie bardzo duże rozmiary.

kurtki

Autor: Will Fisher
Źródło: http://www.flickr.com
Ogromnym problemem jest ponadto otyłość dzieci. Zdarza się, że rodzice przenoszą złe przyzwyczajenia żywieniowe na swoje pociechy. Sposób odżywiania w dzieciństwie może mieć duży wpływ na zdrowie dzieci i ich dorosłe nawyki. Przez wzgląd na to, dzisiaj tak dużo mówi się o wyrobach sprzedawanych w szkolnych sklepikach, obiadach podawanych na stołówce i duży nacisk kładzie się na edukację żywieniową dzieci, żeby te wiedziały jak dokonywać mądrych wyborów. Przekarmianie dzieci to poważny błąd, szczególnie gdy w codziennym menu królują artykuły, jakie nie są zdrowe. Reasumując – otyłość to plaga dwudziestego pierwszego wieku, która zatacza coraz szersze kręgi. Kliniczna otyłość jest ogromnym niebezpieczeństwem dla życia człowieka, tym samym należy odwiedzić dietetyka.