Jakie środki stosować, aby nasza skóra cały czas prezentowała się zdrowo? Czy jest jakiegoś rodzaju skuteczny preparat?

To właśnie organizm ślimaka wytwarza śluz, w którym zawarte są substancje regenerujące różnego rodzaju komórki organizmu. Identycznie naukowcy zaczęli myśleć o regenerowaniu ludzkiej skóry: skoro śluz ma wpływ na zrekonstruowanie tkanek ślimaka to dlaczego nie miałby zadziałać na ludzką skórę? Przeprowadzono szereg badań które udowodniły stymulujące na ludzkie fibroblasty działanie śluzu.Badacze rozmyślali o regeneracji ludzkiej skóry, bo skoro środek ma wpływ na odbudowywanie tkanek ślimaka, to czemu nie mógłby podziałać na ludzką skórę? Przeprowadzono sporo badań, jakie potwierdziły takie przypuszczenia, tak powstał krem ze śluzu ślimaka, jaki jest dziś coraz częściej używany do pielęgnacji ciała. Od tego momentu liczne koncerny kosmetyczne korzystają z tego wyjątkowego, naturalnego surowca do produkowania różnych kosmetyków, wspomnianego wcześniej kremu, ale nie tylko.

krem

Autor: Thalac
Źródło: Thalac

Powstający tak kolagen wypełnia zmarszczki oraz blizny, a przy tym regeneruje skórę, pomagając w walce z trądzikiem oraz przebarwieniami. Regularne nanoszenie preparatu pozwala odzyskać wcześniejszą elastyczność oraz gładkość skóry. Krem taki znajduje zastosowanie tym bardziej w sytuacji, kiedy wcześniejsze kosmetyki okazały się mało skuteczne, nie dały pożądanych efektów. A w jaki sposób to się zaczęło? Ślady najstarszych zastosowań leczenia problemów skórnych za pomocą śluzu ślimaka można znaleźć już u Hipokratesa, ale również u Indian, jacy zamieszkiwali dawniej Araucanię, to znaczy obecny teren południowego Chile. Badania naukowców nad właściwościami śluzu ślimaka rozpoczęto w dziewiętnastym wieli, lecz dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku zaczęto stosować śluz, jako dodatek do kosmetyków.

Obecnie ten wyjątkowy składnik możemy spotkać w najróżniejszych preparatach kosmetycznych, dajmy na to balsamy do ciała albo żel do mycia twarzy – link. Warto wiedzieć, że sama nazwa składnika aktywnego, czyli ekstrakt ze śluzu ślimaka, wzbudza sporo kontrowersji, lecz ze względu na własną skuteczność oraz niesamowite działanie ma coraz większe zastosowanie w branży kosmetycznej. Aby natomiast uzyskać tego typu preparat trzeba wiele czasu. Ekstrakt zaś to produkt czysto farmaceutyczny, to znaczy jest objęty ścisłą kontrolą.