Jak powinno się prawidłowo dbać o swoje paznokcie, jakiego rodzaju problemy często je spotykają.

Paznokcie w pewnym sensie stanowią naszą wizytówkę, jeżeli są zadbane i w dobrym stanie, to mogą dłoniom zapewnić dużo wdzięku i uroku. Jednak o ich stan trzeba właściwie zadbać, bowiem najróżniejsze problemy bardzo szybko zaczynają być widoczne.

świece zapachowe

Autor: Lehigh Valley, PA
Źródło: http://www.flickr.com
Kobieta w bieli

Autor: Jorge Mejía peralta
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim należy je regularnie przycinać na właściwą długość. Trzeba to zrobić w dokładny sposób, ponieważ wszelakie zostawione zadziory przy paznokciach nie tylko mogą niszczyć skarpety, ale też spowodować uszkodzenia palców czy nawet wrastanie. Sklepy z artykułami kosmetycznymi pełne są różnych akcesoriów do pielęgnacji paznokci, dlatego też warto je zakupić i systematycznie ich używać. Utrzymanie właściwej długości ma duże znaczenie dla naszego wyglądu, jednak nie wystarczy do tego, żeby były one w dobrej formie.
Paznokcie wykazują dużą wrażliwość na niedobory minerałów i witamin w naszej diecie i momentalnie można po nich zobaczyć rezultaty nieodpowiedniego odżywiania. Jednym z częściej spotykanych tego objawów jest rozdwajanie się paznokci (zobacz pielęgnacja paznokci), jeśli zaczną się pojawiać z tym problemy, to najwyższy czas aby zacząć o siebie dbać. Często codzienna dieta może nie wystarczyć do tego, aby paznokcie wróciły do formy, wówczas trzeba będzie zażywać odpowiednie suplementy. Dużym problemem, który dotyka coraz większą ilość osób, jest grzybica paznokci (zobacz też grzybica paznokci u stóp).

Tej choroby nie można lekceważyć w żaden sposób, ani tym bardziej kurować domowymi metodami. konieczna tutaj będzie pomoc specjalisty, trzeba nastawić się również dłuższą, przynajmniej na kilka miesięcy kurację. Czytaj też