Ciało w ogniu – jak radzić sobie z tą dolegliwością

Osoba chora na atopowe zapalenie skóry za nic w świecie nie sprawi sobie wełnianego swetra. Zawsze ma w torebce apteczny balsam. Cierpliwie nawilża nim ciało wierząc, że skrupulatnie „nakarmiona”skóra przestanie „palić”.

Na tym właśnie polega podstawowy problem ludzi chorych na AZS – na powstrzymaniu ciągłego swędzenia. Ponieważ pod wpływem drapania i pocierania, nad którym trudno zapanować staje się szorstka, zaczerwieniona i skłonna do spękania. Wówczas swędzi jeszcze bardziej, a w takich chwilach bardzo łatwo o zakażenie bakteriami i grzybami pasożytującymi na skórze.

I właśnie w związku z owymi przykrymi dolegliwościami tak ważne jest jej nawilżanie i natłuszczanie. Krem przeciwzapalny czy krem na swędzenie to absolutne minimum w czasie leczenia skóry, a także jej pielęgnacji. Właściwości łagodzące, przeciwzapalne i nawilżające przyniosą ukojenie naszej skórze, a nam dadzą higienę…psychiczną. Stres jest bowiem składnikiem, który wyraźnie zaostrza przebieg choroby. Nie damy rady w pełni wykluczyć go z życia, ale powinniśmy szukać sposobów, które pozwolą złagodzić jego działanie. Wykładnikiem bezpieczeństwa kosmetyków jest lista składników – im krótsza tym lepiej. Gdy mamy zamiar zakupić krem, koniecznie weźmy próbkę, a gdy marzy nam się zmiana koloru włosów – wcześniej zróbmy test (kontynuuj).

lichtena
Powinniśmy także zrezygnować z mydła, które rozpuszcza płaszcz lipidowy i wymienić je na kosmetyki „bez mydła”. Warto przestawić się na naturalne kosmetyki, które nie mają w swoim składzie parabenów czy konserwantów. Odnajdziemy w nich jedynie naturę. Stosowanie ich będzie więc przyjemne a do tego skuteczne. Dadzą nam szansę na nowo poczuć zapachy świata, który mamy na wyciągniecie ręki.

Do ich produkcji nie potrzeba imponujących rozmiarami zakładów chemicznych, nie potrzeba rozwiniętych i energochłonnych technologii. Rezultatem tych poczynań nie są stosy toksycznych odpadów, które tysiące lat będą zalegać w środowisku. Jeżeli zdrowej skórze, to sięgając po te kosmetyki powinniśmy to uwzględnić.
Jednak atopowe zapalenie skóry to sytuacja szczególna, wymagająca opinii lekarza dermatologa, dlatego zachęcamy do stosowania kosmetyków rekomendowanych przez lekarza.

Źródło: www.lichtena.info.pl