Biżuteria, która przez wieki nie zmienia swojej roli i cały czas jest cennym przedmiotem dla wszystkich kobiet.

Biżuteria od bardzo dawna stanowiła element ozdobny, który wzbudzał westchnienia kobiet niezależnie od stanu posiadania oraz wieku. Dziś również stanowi ciekawy dodatek, uzupełniający kreację i zadający szyku właścicielce.

Przez poprzednie lata zmieniały się wzory i moda, niektóre materiały pojawiały się w biżuterii i pozostawały tam na stałe, inne były tylko chwilowym krzykiem mody i szybko odchodziły w niepamięć. W zależności od trendów, biżuteria mogła przyjmować formę niewielkich klejnocików, albo rzucała się w oczy w postaci wielkich, krzykliwych brył i przepięknych wzorów. Tak naprawdę parę przez lata nie zmieniło się specjalnie. Przede wszystkim metale typu złoto albo srebro zawsze są modne i znajdują odbiorców niezależnie od mody. Ma to związek również z tym, że te metale, analogicznie jak kamienie szlachetne, stanowią rodzaj inwestycji, gdyż trzymają swoją wartość. Tak na przykład kolczyki srebrne (kliknij tutaj) albo złote, które znudziły się właścicielce, można przekazać złotnikowi, a ten przerobi cenny kruszec w inną wspaniałą

Przez lata zasadą było to, że biżuterię robili najlepsi specjaliści, czyli właśnie złotnicy i jubilerzy. Ich kunszt był ceniony w okolicy a świecidełka cieszyły się dużym powodzeniem, mimo nierzadko zaporowej ceny. Ich zaletą było to, że jako ręczny wyrób, były wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. W czasach produkcji taśmowej, na sklepowe półki trafiać zaczęły wyroby mniej interesujące, nastawione na mniej zamożnego i mało wymagającego odbiorcę. ozdobę.

bransoletka srebrna

Autor: MAURO CATEB
Źródło: http://www.flickr.com

Jednakowe bransoletki srebrne czy tombakowe pierścionki mogło nosić nawet kilkadziesiąt pań. Taka unifikacja prowadziła także do obniżenia jakości biżuteryjnych wyrobów. Na szczęście rynek zaczął szybko weryfikować te nieciekawe trendy i od jakiegoś czasu górę zaczęła brać indywidualność projektów i niepowtarzalność wyrobów. Znaczącą różnicą jest jednak to, że dzisiaj za wytwarzanie biżuterii biorą się osoby nie mające zupełnie przygotowania w zawodzie złotnika.

Dobrze jest, jeżeli posiadają przynajmniej odpowiedni zmysł estetyczny. Wówczas wytwarzane chałupniczą metodą cudeńka z koralików, drucików, sutaszu czy modeliny mogą mieć szansę żeby zaistnieć w świecie biżuterii.