Artykuły ekologiczne – jak je wybierać?

Trend na produkty ekologiczne pokazuje, że sięgamy po kosmetyki i jedzenie z górnej półki. Nie zmienia to faktu, że nie wszystko, co droższe i w przyjemnym pudełku jest zdrowe. Wybierając kosmetyki naturalne, warto rozpocząć od dobrego sklepu.

Półka oznaczona tabliczką kosmetyki ekologiczne nie zawsze pokazuje dokładnie to, na czym nam zależy.

Czy ten tekst jest dla Ciebie pasjonujący? Jeśli tak, to kliknij też na pomocne teksty, które zawierają intrygujące dane – one wciągną Cię całkowicie.

Mylące bywają też opisy: naturalny krem aloesowy może zawierać skrajnie inne składniki. Pierwszą decyzją wydaje się więc wybór optymalnego miejsca na zakupy. Poważny sklep ekologiczny poleca swoim klientom przede wszystkim wyroby z certyfikowanych upraw, nietestowane na zwierzętach i bez sztucznych utrwalaczy.

krem do twarzy aa

Autor: Dermedic
Źródło: Dermedic

Zwracaj uwagę na etykietę

Wszystkie ważne szczegóły zawiera rzecz jasna etykietka i to ona wyjaśnia tajemnice kosmetyku. Jeżeli jest najeżony liczbami, to możesz mieć pewność, że to tylko pozornie eko produkt. Im więcej ingrediencji pochodzenia roślinnego, tym rzecz jasna lepiej. Najlepsze wyroby nie zawierają syntetycznych zapachów i nie uczulają.

Ekojedzenie

Nie zapominajmy, że żywność niekoniecznie wskazuje na ekologiczne uprawy. W takim przypadku standardy wyznacza Unia Europejska i to ona decyduje o odpowiednich certyfikatach dla upraw. Warzywa i owoce mogą wyłącznie być więc sadzone na nieskażonej ziemi i bez sztucznych nawozów. Zwracając uwagę na choćby olej z wiesiołka, podobnie jak w przypadku kosmetyków należy zobaczyć jego skład. Naturalnie pozostałe extra dodatki powinny budzić podejrzenia.

W jakiej eko cenie

Stopniowo oswajamy się z tym, że za jakość należy zapłacić po prostu więcej. Jednak w tym przypadku też nie wolno zbytnio ufać wysokim cenom. To kolejny chwyt sprzedażowy, który bazuje właśnie na tej ludzkiej „nowej świadomości”. Ekologiczne warzywa i kosmetyki okazują się droższe, ale nie są to produkty na tyle ekskluzywne, żeby mogli używać ich jedynie milionerzy.

Rozsądny wybór

Znacznie częściej zakupy rozpoczynamy sondażem w Internecie – czytamy opinie o artykułach, decydujemy się na sprawdzonych producentów (przeczytaj koniecznie). To bezpieczny zwyczaj, chociaż faktycznie stosują go zazwyczaj uparci i dociekliwi. Najważniejsze to nie dać się oszukać cenie i opakowaniu, a w dobrym sklepie takiego problemu nie ma.